START
FÖRE
UNDER
EFTER
IntervjuerIntervjuer

Big Mac Index
Big Mac Index

Jämför prisskillnader mellan länder genom.
Se Big Mac Index

YouTube FavoriterYouTube Favoriter
Bäst av Youtube

Youtube får världen att skratta.
Se samlade YouTube favoriter

English PleaseIn English
Exchange student

Visit the international version of Utbytesstudent.se and meet exchange students from all around the world.
Exchange Student World

AnnonsAnnonser

Välkommen till Blue Hotel för en stilren konferens i Lidingö, Stockholm. Blue Hotel är en skandinaviskt designad konferensanläggning på en egen udde vid havet.
Blue Hotel Lidingö

Underbar weekend i Langkawi

25 Jan - 2010

Hej alla besökare,

Inför temaveckan med Explorius spenderade jag min weekend i Langkawi. En Malaysisk Ö som är beläget precis mellan Malaysia och Thailand.

Vi, ca. 30 utbytesstudenter, landade i Langkawi på torsdagseftermiddagen. Flyget tog ungefär 1 timme och var precis som ett Ryan Air-flyg. Dvs väldigt små och trånga säten. När vi hade ätit litegranna hyrde vi en bil och jag var chaufför i vår. Det var lite lurigt att köra eftersom de kör på vänster sida. (Nästan alla ostasiatiska länder kör på vänster sida då de varit engelska kolonier ett bra tag i historien.)

Fredagen var rätt lugn med bra käk och en del solande.

Beachen i Langkawi
Stränderna i Langkawi var sjyssta!

På lördagen dock började äventyret. Med bilen utforskade vi ön, Langkawi.

Vattenfall i Langkawi
Första stället vi stannade på var här! Det var grymt coolt att bada i vattenfallet och speciellt skönt var det att bada i sötvatten.

Efter en uppiggande bad körde vi vidare mot “Langkawi Cable Car”. (Cable car = linbana)

Langkawi Cable Car
Linbanan var mer än OK! Det var väääldigt häftigt!

Evan in a Cable Car
Här börjar min kandensiska vän, Evan, nästan pissa på sig. :) Det var höööööögt!

Collum and I
Jag och Collum (en vän från England) njuter av utsikten.

Langkawi bridge
Efter att tagit sig hela vägen upp till toppen kunde man via bron gå till en annan topp. Här står mina vänner Max (Tyskland), Patrice (Schweiz), Evan (Kanada) och poserar framför kameran.

Oscar Carlsson i Langkawi
....och här står jag och poserar. Underbar utsikt var det allt.

Langkawi Security
Från att ha spenderat en månad i polisstaten Singapore blev det en chock att se Langkawis säkerhet.

Trevlig toalett
Nedanför linbanan fanns en mycket trevlig toalett. De hade till och med toalettpapper! 99% av toaletterna i Malaysia har endast en vattenslang. Det är därför det är VÄÄLDIGT ohyffsat att hälsa med vänster hand. Jaa, ni förstår!

Sammanfattningsvis hade jag en toppenweekend. Nu sitter jag här solbränd och laddad att växla upp inför kommande veckan.

 

Latest newsSenaste 5 nyheterna