Information till föräldrar

När ens egna barn ska åka iväg ett helt år riktas oftast all fokus och information mot just utbytesstudenten. Det är inte många som tänker på att det även innebär en otrolig skillnad för föräldrarna.

Denna sida innehåller därför värdefull information till just dig som är förälder till en utbytesstudent. Vad är viktigt att tänka på i er situation?

Besök av föräldrar

Något som kan vara riktigt roligt är om du får besök av dina föräldrar. Det blir ett utmärkt tillfälle för dig att visa allt som annars kunde ha varit svårt att förklara när du kommit hem. De får helt enkelt en annan inblick i hur ditt liv har varit under året. Organisationerna har som regel att besök av föräldrar ska ske i slutet på vistelsen. Det vill de för att man inte ska få hemlängtan som inte kanske hade uppstått annars. Ett perfekt tillfälle för dina föräldrar är att komma till din examen. Hör med din värdfamilj om de tycker att det är okej att dina föräldrar bor hos dig och din värdfamilj eller om de får ta in på närliggande hotell.

Att ringa hem

De flesta utbytesstudenter ringer hem ungefär en gång i månaden. Det finns ingen regel som säger att du bara får ringa ett visst antal gånger. Organisationerna brukar dock rekommendera att man ringer ungefär en gång i månaden. Det gör de för att du inte ska tänka allt för mycket på Sverige och få hemlängtan. Annars kommer du nog att märka vad som fungerar bäst för dig när du är på plats. Det är också bäst om du bestämmer själv när du vill ringa. I annat fall kanske du längtar hem mycket när dina föräldrar ringer, vilket oftast bara gör saken värre.

Skriv en kommentar

Skriv i spamkoden i fältet nedan innan ni skickar er kommentar.

Latest newsSenaste 5 nyheterna
BlogsDeltagare i Gurutävling 2010
Anneli Anneli - 30 Jul
Ambassaden imorgon
Jonas Jonas - 9 Jul
Ambassaden
Maja Maja - 24 Jul
countdowns
Christoffer Christoffer - 13 Jul
Grattis!
Erik Erik - 30 Jul
CCW
Johanna Johanna - 12 Jul
Grattis till vinnarna!
Jenny Jenny - 30 Jul
JAAAAAAAAAAAAAA!!!
Elin Elin - 8 Jul
Såg en man som tog en sväng till helvetet!
Julia Julia - 13 Jul
Trööööött
CommentsFacebook Fan-Club